Deníček kavárenského povaleče

4. prosinec 2016 | 13.51 |
K sepsání tohohle článku se chystám už pomalu druhým rokem a musím říct, že to dlouho vypadalo, že k tomu snad ani nedojde a tenhle můj nápad vlastně nikdy nespatří světlo internetového světa. Nicméně by to byla svým způsobem škoda, takže když jsem teď neměla tzv. do čeho píchnout, rozhodla jsem se ho oprášit (jako bych v úplně vyklizené skříni s blogovými nápady vyhrábla z rohu už opravdu poslední rozpracovaný polotovar :o) a konečně sepsat takového svého osobního průvodce po nekuřáckých kavárnách v našem městě :o)
Takže kam v Českých Budějovicích zajít na kafe a něco dobrého na zub, když nekouříte?


1. Café Once v České ulici

Myslím, že je to jedna z úplně prvních nekuřáckých kaváren, která byla u nás otevřená, a stále jedna z mých vůbec nejoblíbenějších :o). Mají nejen výborné latté, ale i nejrůznější shakey, kakaíčko do hrnečku i do kyblíku (neboli hodně velkého hrnečku :o), pečené čaje, takové ty husté horké čokolády, no prostě spoustu dobrot, takže vždycky, když tam přijdu, nemůžu se rozhodnout, co si vlastně dám :o). Obsluha je moc milá a ochotná, líbí se mi miniknihovnička, ze které si hosté můžou půjčit něco ke čtení, a kuřácký pultík venku před kavárnou, kde málokdy vídám někoho stát, protože je to opravdové vyhnanství :o). A taky se mi líbí, že si zdejší "štampgasti" mohou do kavárny přinést vlastní hrneček, který si tam nechávají "v úschově" na poličce :o). Jo a navíc tam pořádají každý pátek dopoledne angličtinářské hodiny, které mě vždycky lákaly, ale vzhledem k tomu, že chodím do práce, jsem zatím neměla šanci dojít se tam podívat, jak to probíhá :o)

Café Once 01  Café Once 02


2. Kavárna Lanna na nábřeží u Dlouhého mostu

Tahle kavárna je sice trochu bokem od centra, ale zato má nádherný výhled na řeku, a protože je doslova pár kroků od cyklostezky na Hlubokou a venku má dětské hřiště, je tu v létě v jednom kuse narváno. Původně prý byla plánovaná jen na sezónu s tím, že přes zimu bude zavřeno, ale lidé si ji tak oblíbili, že je otevřená celoročně a celoročně se tu dveře netrhnou :o).

Mně se moc líbí jejich vzdušný a krásně prosvětlený interiér, vaří tu dobré latté a mají i výborný vanilkový mléčný koktejl a ve vitrínce pořád nějaké dorty :o). Zkrátka ideální místo na posezení s kamarádkami, zvlášť když ta jedna to má z práce co by kamenem dohodil :o)

Kavárna Lanna 01  Kavárna Lanna 04

Kavárna Lanna 03  Kavárna Lanna 05  Kavárna Lanna 02


3. Espressobar v Kněžské

Na tuhle kavárnu jsem narazila víceméně náhodou, když jsem letos začátkem roku hledala nějaké útočiště, kam bych se mohla na necelou hodinku zašít před koncertem Jihočeské filharmonie (v práci totiž můžu být kvůli kódování budovy maximálně do šesti :o(. Má hodně osobitý interiér, kdy je každý stůl z jiného materiálu (já jsem kupříkladu seděla u stolku z europalet :o) a liší se i židle či křesla (k vidění jsou třeba takové ty staré ušáky a jiný nábytek "z druhé ruky" :o). Navíc přispívají i na dobrou věc – myslím, že se to v průběhu času mění, ale v době, kdy jsem si tam šla sednout poprvé, nabízeli, že si můžete objednat kávu nebo čaj s příspěvkem na týrané pejsky (zelený čaj mě tak vyšel na 45 Kč, s dýškem za 50 Kč) a na stěnách měli pověšené fotografie zachráněných pejsků, které jste si mohli nejspíš taky koupit, kdybyste chtěli přispět ještě víc :o). Obsluha byla moc příjemná a já tam strávila fajn hodinku čtením knížky z knihovny nad šálkem zeleného čaje, navíc je kavárna opravdu jen pár kroků od koncertní síně, takže jsem pak nemusela nikde složitě přebíhat přes půl města (a otevřeno mají do sedmi večer :o). Od té doby jsem se tam samozřejmě několikrát vrátila (přece jen mě lákala možnost vyzkoušet si posezení ještě u ostatních stolů :o) a objevila jsem, že mívají i výborný bezlepkový dortík s broskvemi, což mi připomíná, že bych si na něj zase mohla někdy zajít :o)

Espressobar 01  Espressobar 03  Espressobar 02


4. Fér Café v České ulici

Ano, Česká ulice je u nás na kavárny celkem bohatá :o). Fér Café je ale spíš blíž k náměstí v místě, kde dřív býval mléčný bar a je průchozí i na Piaristické náměstí (proto jsme si tam zašli posedět třeba i po loňském středověkém rytířském turnaji apod. :o). Přijde mi sympatická i proto, že dává šanci duševně postiženým lidem, které zaměstnává, a navíc mě zaujaly ty jejich bezlepkové palačinky, které ale bohužel dělají jen v rámci snídaňového menu, takže jsem si musela docela dlouho počkat, než se našla vhodná příležitost je ochutnat, ale vloni na podzim, když jsem se na pár měsíců ocitla na úřadu práce, jsme si tam došli na snídani s přáteli (i když v mém případě už to byla spíš svačina nebo druhá snídaně) a bylo to vážně epesní :o). Jinak mám u nich ochutnané i latté a kakao a obojí výborné :o)

Fér Café 03  Fér Café 01


5. Café Datel v Piaristické

Pár kroků od Fair Café (vlastně jen kousek za rohem směrem na náměstí) je pak další nekuřácká kavárna/bar zvaná Datel, která mně osobně ale až tak k srdci nepřirostla. Sice mají celkem vymakanou internetovou propagandu (to bych řekla, že je u všech těch předchozích kaváren trochu problém a měly by na tom ještě zamakat), ale jinak mi přijde, že si tam moc hrají na pózu a tváří se jako cool studentská kavárna, ale vlastně toho z kavárenského sortimentu moc nenabízí (mají jen pár druhů kafe a myslím, že ani ne latté, a pak už jen kakao, které je sice dobré, ale jako od kavárny bych toho čekala víc), ale zato si tam můžete nechat nalít překvapivě široké množství alkoholických nápojů, včetně piva, což mi přijde, že ke "kavárně" tak úplně nepasuje :o(. Mimo jiné jsme tam taky byli na oné pseudocestovatelské přednášce a od té doby vlastně asi už ne.

Café Datel 02  Café Datel 01


Přiznám se, že v téhle kavárně jsem vlastně byla jenom jednou a už je to docela dlouho, vyrazili jsme tam tenkrát na můj popud, protože jsem o ní slyšela a četla a chtěla jsem se tam podívat na vlastní oči, ale možná jsem měla přehnaná očekávání, protože ve výsledku mě ničím nenadchla. Podle webovek se tam koná poměrně hodně akcí, vydávali dokonce nějaký studentský časopis a tak, ale naživo jsem nijak unešená nebyla. Je sice pravda, že tam mají v nabídce malinovou limonádu Zon (neboli Zonku :o), která mi chutná a tady v jižních Čechách je celkem vzácnost, ale jinak ta nabídka taky nebyla nic úchvatného. Navíc tam bylo, co si pamatuju, celkem hlučno a měla jsem z toho podobný dojem jako později z Datla, a sice že tam chodí studenti převážně spíš na pivo nebo jiný alkohol než na kafe, což dodnes tak úplně nechápu (proč to potom raději nepojmenují "bar" nebo tak něco?). Interiér je taky spíš takový hospodský s všelijak popsanými a pokreslenými stoly i židlemi, knihovna je lehce neuspořádaná, no zkrátka na mě až moc umělecky alternativní a nějak málo útulné :o(

Měsíc ve dne 01  Měsíc ve dne 02


7. Cukrárna U Kláštera v Piaristické ulici

Tahle kavárna/cukrárna je řekla bych takovým pozůstatkem dob minulých, hosty tvoří z 90% důchodci, personál není zrovna ochotný, a to i přesto, že si musíte všechno objednat u pultu a pak si to kafe i sami donést na stůl, navíc si tam coby bezlepkář moc neškrtnu (pro ostatní normální lidi nabízí kromě sladkých zákusků i nějaké ty chlebíčky a podobné věci) a z horkých nápojů tam moc velký výběr taky nemají, takže latté to jistí, ale není nijak úžasné, tudíž pokud můžu, radši směruju naše kávové sedánky jinam :o)

U Kláštera 01  U Kláštera 02


Jak jste asi správně pochopili, seřadila jsem kavárny podle toho, jak moc se mi v nich líbilo :o). Jinak co se ostatních kuřáckých kaváren týče, jejich návštěva mě samozřejmě nezabije, ale nemám ráda, jak mi pak odtamtud smrdí oblečení a vlasy, takže je rozhodně nevyhledávám (na rozdíl od těch nekuřáckých :o). A co vy? Vadí vám cigaretový kouř v kavárnách/restauracích?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Deníček kavárenského povaleče hroznetajne 04. 12. 2016 - 20:03
RE(2x): Deníček kavárenského povaleče rebarbora 05. 12. 2016 - 20:35
RE: Deníček kavárenského povaleče zo 05. 12. 2016 - 14:20
RE(2x): Deníček kavárenského povaleče rebarbora 05. 12. 2016 - 20:37
RE: Deníček kavárenského povaleče tlapka 07. 12. 2016 - 14:14
RE(2x): Deníček kavárenského povaleče rebarbora 09. 12. 2016 - 14:30