Snookerové mistrovství světa 2017

17. květen 2017 | 21.38 |
› 
Možná je to chronologicky trochu sporné, ale vzhledem k tomu, že jsem na letošní ročník mistrovství světa ve snookeru začala koukat ještě před Mezinárodním dnem památek i před dočtením další knihy, třebaže finále končilo až na prvního máje, tedy po obojím zmiňovaném (konkrétně turnaj probíhal od 15. dubna do 1. května), nevidím důvod, proč se o své sportovní dojmy a postřehy nepodělit přednostně, zvlášť když tu mám (aspoň doufám, že pořád ano) své věrné snookerové fanoušky :o)
Bohužel vysílací časy na Eurosportu mi zase trochu kolidovaly s chozením do práce, příp. s odporem ostatních členů domácnosti sledovat snooker coby hlavní program od osmi večer, navíc jsem tentokrát řešila ještě i jiné poměrně zásadní záležitosti týkající se mé pracovní budoucnosti, které nesnesly odkladu, takže z úvodních zápasů jsem viděla jen kousíček z druhokolového souboje Ronnieho O'Sullivana se Shaunem WSCH 2017-01Murphym ve čtvrtek 20. dubna zhruba někdy kolem deváté večer, kdy jsem zkoukla konec třetího framu, který vyhrál O'Sullivan a chytil jakoby slinu a rozehrál se, takže si ve čtvrtém framu dal jakési sólo a vlastně ani Murphyho nepustil ke stolu :o). Dokonce ze začátku rovnou na férovku kombinoval jen s černou koulí, jako by si brousil zuby na stočtyřicetsedmičku, pak si ale hůř přihrál a neměl dobrý úhel, takže musel kombinovat i s růžovou, nicméně i tak z toho byl stovkový náběh, přičemž mohl mít 135, ale nakonec z toho bylo jen 128 bodů, protože jak vtipně poznamenali komentátoři, potopil opravdu úplně všechny koule, a to včetně bílé, takže se mu pak body za poslední potopenou černou nepočítaly :o). Pak byla čtvrthodinová přestávka a já šla raději spát, protože to Ronniemu šlo fakt dobře, a tak jsem si řekla, že to určitě zvládne i bez mého fandění :o)
V neděli 24. dubna jsem pak mrkla na další druhokolový zápas, a sice na souboj Marka Selbyho a Xiao Guodonga, přičemž jsem televizi zapnula zrovna ve chvíli, kdy Selby převzal vládu nad stolem i framem, stůl krásně dohrál a zvýšil své vedení na 9-4. Následující čtrnáctý frame zase vyhrál Selby (Xiao získal, vč. Selbyho sedmibodového faulu za omylem potopenou černou, jen nějakých 35 bodů), který sice nepotopil celou barevnou dohrávku, protože mu na stole zůstala už modrá, ale i tak to stačilo, byl to poměrně těžký stůl, neb z počáteční jistotové přetahované byly červené rozstrkané všemožně po stole a dvě poslední dokonce u mantinelu, takže Selby myslím získal frame zaslouženě :o). V dalším framu ale Selbyho po 51 bodech vystřídal u stolu Xiao a tentokrát se už nenechal vystrnadit a frame vyhrál. Televizi jsem tudíž vypínala za stavu 10-5 pro Selbyho a doufala, že když už mu chybí jen tři vítězné framy, postoupí dál i bez mé podpory :o)
Čtvrtfinálový zápas Ronnieho O'Sullivana s Dingem Junhui jsem bohužel neviděla, což mě celkem mrzí (sice vím, že Ronnie Dinga vždycky chválil a v rozhovorech už vloni říkal, že ho má rád a že mu připomíná jeho syna, ale stejně :o(, protože jsem tím pádem z Ronnieho hry v sheffieldském divadle Crucible moc nestihla – Ding ho totiž vyřadil 13-10 a docela WSCH 2017-05dlouho to vypadalo, že mi vyřadí i dalšího mého oblíbence Marka Selbyho, se kterým hrál v semifinále. Koukat jsem na ně začala ve čtvrtek 27. dubna asi kolem půl čtvrté odpoledne za stavu 2-2 a bylo to celkem nervydrásající. V pátém framu začal sbírat body první Selby, ale po dvou kombinacích červených s černými si hůř přihrál a šel raději do jistoty, třebaže Dingovi nechával celkem pěkně rozehraný stůl. Jenže Ding měl faul, když se tágem dotkl bílé dřív, než vůbec odehrál svůj strk a ve velice výmluvném gestu zoufalství mu hned vzápětí padla hlava ke stolu, sice se pak usmíval, když si šel sednout, ale mohlo ho to přijít draho. Nicméně Selby své šance nevyužil a pokračoval raději dál v jistotové pošťuchované, nakonec nechal Ding nabídnutou červenou z chyby v jistotě a Mark Selby si tak mohl začít budovat bodový náskok, sice si občas trochu komplikoval život, když mu bílá přejela v nahrávce, ale vždycky se hezky opravil a pokračoval dál, problém nastal až při pokusu o rozstřel zbytku balíku červených, kdy Selby nepotopil onu jedinou volnou červenou, která mu na stole zbyla (zase totiž neuhlídal bílou), a za stavu 44-0 šel zkusit své štěstí Ding, ale po 34 bodech skončil s tím, že na stole zbyly poslední dvě červené koule. Nabídnutou červenou před levou rohovou dolní kapsou Selby potopil krásně přes celý stůl, sice si pak na sebe zase ušil bič horší přihrávkou na poslední těžkou červenou, ale moc pěkně se opravil a vrátil si žlutou na bod. Jenže žlutou na střed z bodu pak nepotopil, Ding naštěstí také ne, nakonec vše rozhodla zelená koule, kterou opět přes celý stůl potopil po žluté Selby (komentátoři si neodpustili poměrně krutou statistiku, kdy prý z dlouhých koulí potopil Ding jednu z pěti, kdežto Selby dvanáct z patnácti :o), sice mu při tom málem padla do středové kapsy bílá, ale naštěstí se odrazila od zaoblení a Mark mohl pokračovat, hezky se svému štěstí usmíval (možná až trochu nevěřícně) a úsměv mu vydržel na tváři až do konce framu, kdy kromě černé dopotápěl celý stůl (frameballem byla právě ona zelená koule) a dostal se tak podle komentátorů poprvé v zápase do vedení 3-2.
V šestém framu mohl Selby z tzv. touching ballu jen odehrávat bílou kouli od červených pryč, ale dotkl se prstem jedné z červených a sám svou chybu samozřejmě nahlásil, přestože si toho rozhodčí podle mě neměl šanci všimnout (já prostě tohle jejich gentlemanství žeru :o), takže WSCH 2017-02Ding nejen že si připsal čtyři body, ale mohl hrát ten touching ball místo Selbyho do moc pěkné jistoty. Selbymu se pak ale taky povedla dobrá jistota, ze které Ding zahrál faul and miss, když mířil z rozstřelového pole na červenou na vnější straně balíku a netrefil ji ani po cestě tam ani po cestě zpátky (to byla poměrně vtipná průpovídka komentátorů :o). Selby tak získal 4 body a koule se samozřejmě vracely zpátky, takže Ding zahrál znovu úplně stejný strk s naprosto stejným průběhem, a když se to opět vracelo, byl rozhodčím varován, že pokud netrefí ani napotřetí, přijde o celý frame, protože na červené vidí a může tudíž hrát i jinudy, jenže Ding to schválně chtěl hrát takhle ze strategických důvodů, aby totiž náhodnou nenechal Marku Selbymu po svém strku na stole něco hratelného. Nakonec tedy Ding svůj třetí pokus, jak se vysekat ze Selbyho jistoty, hrál na jedinou červenou mimo balík u levé dolní kapsy a bohužel ji tam nechal nabídnutou Selbymu, což bylo přesně to, čeho se bál. Mark to samozřejmě zužitkoval, ale pak se mu tak úplně nezdařil rozstřel balíku červených a moc bodů neuhrál, dokonce nechal na stole šanci Dingovi, který se jí chopil a byl z toho 54bodový náběh, po němž bohužel chyboval, takže šel ke stolu zase Selby. Ten však po 40 bodech víceméně haluzí potopil bílou kouli – červenou, kterou hrál, nepotopil, ale po srážce s ní se bílá odrazila a padla do protější dolní rohové kapsy. Pak se celkem vtipně vyklepla ona červená z dolní rohové kapsy – nejdřív Dingovi z levé a potom Selbymu z pravé, ale po jeho pokusu zůstala červená hezky nabídnutá Dingovi na potopení, a přestože se poměrně dlouho přetahovali o jistoty na hnědé, byl to nakonec právě Ding, kdo ji potopil a po ní i modrou a vyhrál frame, čímž srovnal na 3-3. Sedmý frame byl jednoznačně pod nadvládou Dinga, který ho s menší přestávkou na dva zátahy vyhrál (v obou případech to byly 50bodové náběhy) a opět připravil Selbyho o vedení. Osmý frame pak probíhal stejně a čínský hráč Selbyho zase ani skoro nepustil ke stolu a připsal si do statistik další stovku (konkrétně 110 bodů). První část jejich semifinálového zápasu tedy skončila 5-3 pro Dinga.
V pátek 28. dubna odpoledne jsem pak viděla jen závěr framu číslo čtrnáct, který se slušným bodovým náběhem (stovka to sice nebyla, ale i těch 85 bodů bylo pěkných :o) vyhrál Mark Selby, přestože tam rozhodčí i komentátoři řešili neustále kašlajícího diváka v hledišti (Mark Selby se tomu jen hezky shovívavě usmíval :o). Potom jsem si odběhla do sprchy, jakože to stihnu během reklamy, než začne další frame, no nestihla jsem to :o). Viděla jsem pak až poslední frame WSCH 2017-03druhé části, kde jako první začal budovat náběh Selby, ale po 31 bodech šel kvůli horší přihrávce raději do jistoty, ze které se sice Ding snažil útočit, ale červenou nepotopil, načež si chvíli vyměňovali jistoty, mezitím občas některý z nich nasbíral pár těžce vydřených bodů, potom následovala další dlouhá jistotová bitva se dvěma posledními červenými na stole, nakonec se ale Selby dočkal Dingovy chyby (podle mě musí mít ten chlapík nervy ze železa :o) a stůl dohrál dočista, čímž se dostal do vedení 9-7.
Po menší pauze jsem pak ještě v pátek viděla kousek z druhé části zápasu druhých semifinalistů, a sice Barryho Hawkinse s Johnem Higginsem, kdy byl po první části stav 3-5 pro Higginse. Barry Hawkins se v devátém framu snažil poměrně brzy útočit, ale červenou nepotopil a ke hře se dostal Higgins, který nicméně uhrál jen 20 bodů a pak zahájil jistotovou přetahovanou. Barrymu se pak povedlo spíš nedopatřením potopit červenou před levou dolní kapsou, která tam byla schovaná za černou, takže takové hodně nepravděpodobné potopení, se kterým ani on sám nepočítal, a protože to hrál do jistoty, zůstala mu tam ke hře volná jen ta černá před kapsou, jenže Barry s jejím potopením potopil i bílou, takže John Higgins dostal body za faul a šel ke stolu, kde si mohl nastavit bílou, jak chtěl :o(. Barry Hawkins se ale naštěstí ke stolu ještě dostal a docela se činil, takže frame nakonec vyhrál, přestože Higgins už měl předtím taky slušný bodový náskok. Pak byl až frame číslo jedenáct, kde začal body jako první sbírat John Higgins, ale pak nepotopil černou, nicméně Barry Hawkins šanci nevyužil, pak John Higgins pro změnu potopil po černé do pravé dolní kapsy i bílou kouli na střed a Barry Hawkins tak získal sedm bodů za faul a mohl potápět, ale nijak daleko se nedostal, tentokrát mu to moc nešlo, takže Higgins nakonec opět frame vyhrál a stav byl 4-7 v jeho prospěch.
Potom jsem se ke snookeru znovu dostala až v sobotu od půl čtvrté odpoledne, kdy se hrála poslední část semifinálového zápasu Marka Selbyho s Dingem Junhui. Stav byl napínavě nerozhodný 12-12 (ve večerní dohrávce prý podle komentátorů vyhrál Ding 5-3 :o(, přičemž se hrálo na 17 vítězných (celkem tedy maximálně 33 framů). Ve framu číslo dvacet pět Selby hned na začátku chyboval a nechal Dingovi nabídnutou červenou před levou dolní kapsou, čínský hráč pak ale stejně nemohl pokračovat, takže na chvíli nastala taktická hra na jistoty, nicméně Ding pak chyboval a nechal červené i bílou v prostoru, čehož Selby okamžitě využil a začal sbírat body. Předvedl několik hodně těžkých strků za sebou (tak trochu si za to mohl svou nepřesností v přihrávkách, kdy se mu tak úplně nedařilo držet bílou kouli pod kontrolou), potopil i modrou kouli těsně před levou horní kapsou, následující hnědá mu ale zůstala na stole a zdálo se, že z toho bude po 33 bodech šance pro Dinga, ten ale minul a tak šel ke stolu zase WSCH 2017-04Selby a z horší nahrávky se přes kombinaci dostal hezky zpátky do hry a frame vyhrál s náběhem 74 bodů :o). V šestadvacátém framu pak chyboval Ding hned na začátku při potápění barevné, takže si připsal jen ten jeden jediný bod za červenou a k onomu slušně rozehranému stolu šel Mark Selby a už se od něj nehnul, frame s přehledem vyhrál, sice z toho nebyla stovka (ale "jen" 96 bodů), i tak to ale byla slušná krasojízda :o)
Na začátku sedmadvacátého framu byla opět taktická jistotová strkaná, ale potom začal jako první sbírat body Ding a s jedním přerušením kvůli nepotopené červené frame vyhrál a začal dotahovat Selbyho 14-13. Ve framu číslo dvacet osm to zase vypadalo hodně nadějně pro Selbyho, který dokonce kombinoval jen s černou a režie se divákům svým počítadlem snažila vnutit, že by z toho mohla být i 147, nicméně po 41 bodech Selby chyboval a nepotopil růžovou coby barevnou do kombinace, takže šel ke stolu Ding a slušně těžil z toho, co mu na stole Selby nachystal. Podle komentátorů si prý možná Selby s tou růžovou vzal příliš velké sousto a měl to raději hrát do jistoty, no škoda :o(. Jenže Dingovi se pak vyklepla červená (měl 34 bodů), podle komentátorů bylo vidět, že nervy pracují, protože za jiných okolností by podobně bezproblémový stůl dohrál s přehledem. Selby se pak dostal přes frameball, ale Ding to šel ke stolu ještě zkoušet (na výhru mu stačil jeden snooker), takže nastala jistotová přetahovaná o žlutou kouli, kterou nakonec potopil Selby, ale přestože Ding už potřeboval dva snookery, nevzdával se a šel ještě hrát. Selby pak zelenou hezky odrazil o hnědou ke krátkému mantinelu, ale Ding nakonec zelenou potopil a jistotové taktizování pokračovalo na hnědé, pak ale po Dingově nedotažené jistotě Selby hnědou potopil a bylo rozhodnuto, zase vedl o dva framy 15-13.
V úvodu 29. framu to opět vypadalo nadějně pro Selbyho, když potopil moc pěknou červenou a poradil si i s tím, když mu bílá skončila těsně u modré, klidně ji odehrál a potopil, ale pak neměl jak pokračovat a tak šel do jistoty. Chvíli se u stolu střídali při jistotách, přičemž se Dingovi povedla jedna moc pěkná, na které zahrál Selby dvakrát faul and miss, ale napotřetí, třebaže to hrál úplně stejně, už červené ťukl :o). Pak Selby z jistoty potopil další skvělou červenou a zase se strkali o jistoty, Ding pak nahrál nějakých 40 bodů a opět pokračovali v jistotách, nakonec to Ding nevydržel, a i když si nebyl úplně jistý, zkusil dlouhý strk na červenou přes celý stůl, ale nepotopil a byla z toho super šance pro Selbyho, kterou využil a frame vyhrál. Pak jsem bohužel přišla o dálkový ovladač, ale podle internetu byl konečný stav 17-15 pro Selbyho :o)
V neděli 30. dubna odpoledne jsem pak od tří odpoledne koukala na první část finálového zápasu Marka Selbyho (ano, nakonec Dinga porazil :o) a Johna Higginse. Před začátkem komentátoři zásobili diváky trochou statistik, jako že Higgins už je čtyřnásobný mistr světa, zatímco Selby vyhrál mistrovství pouze dvakrát – v roce 2014 a 2016, takže je zároveň obhajující šampion, nebo že už spolu Selby s Higginsem v Sheffieldu ve finále hráli před deseti lety a že tehdy vyhrál 13-8 John Higgins. Do prvního framu rozstřeloval téměř učebnicově John Higgins a od Selbyho si za to hned vysloužil pochvalu WSCH 2017-07poklepáním tága o stůl, nešla totiž potápět žádná červená. Následující Selbyho jistota se tak úplně nepovedla a Higgins na to odpověděl potopením pěkně středem kapsy, nicméně po 34 bodech musel jít kvůli špatné přihrávce raději do ne příliš zdařilé jistoty, takže Mark Selby z ní potápěl a už svého soupeře ke stolu nepustil, bez problémů se propracoval přes frameball, nakonec mu sice z barevné dohrávky zůstala na stole už hnědá koule, ale na vítězství ve framu to stačilo :o). Druhý frame začal ne příliš povedeným rozstřelem Marka Selbyho, z něhož mohl John Higgins hned potápět, po pěti bodech ale nepotopil černou (vyklepla se mu z pravé rohové kapsy) a jeho soupeři zůstala na stole nachystaná červená. Selby ji ale taky nepotopil a tak dále a pořád dokola (Selbyho tentokrát celkem pronásledovala smůla a každý strk měl doslova vydřený), zkrátka bylo znát, že jsou oba hráči pod velkým tlakem, neb oba sbírali body doslova po troškách a dělalo jim problémy udržet bílou kouli pod kontrolou tak, aby si mohli přihrávat, a nechybovat, nicméně nakonec nasbíral víc bodů Higgins a srovnal na 1-1.
Ve třetím framu útočil jako první Mark Selby, ale po červené mu nepadla do kapsy černá z bodu (na jeho obranu ale musím doplnit, že černá byla v obklíčení červených, takže to podle mě musel hrát obloučkem kolem jedné z nich :o(, John Higgins naštěstí svou šanci nevyužil a nabídnutou červenou taky nepotopil, takže Selby mohl zpátky ke stolu a celkem mu to šlo, ale po 62 bodech, těsně před frameballem nepotopil červenou, a nastala taktická jistotová bitva. Higginsovi se pak spíš díky štěstí povedla slušná jistota, na kterou se Selby rozhodl odpovědět bohužel nepovedeným pokusem o potopení véčkem na střed, Higgins pak červenou potopil, ale bez další nahrávky na barevnou, takže šel zase do jistoty, nicméně Selby místo jistoty vysmahl další véčko a tentokrát úspěšně, potopil pak i zelenou a další koule, aby nebylo pochyb o tom, kdo vyhrál frame (komentátoři byli opět vtipní – prý kouli z bodu to netrefí, ale tohle :o). Čtvrtému framu v odpověď pro změnu kraloval John Higgins, který potápěl jako první, a přestože musel hrát hned první barevnou (černou) do kombinace k červené s hrabičkami, zvládl to a svého soupeře už ke stolu vůbec nepustil, dohrál komplet celý stůl a frame vyhrál na jeden zátah se 141bodovým náběhem (prý Higginsova 671. stovka v kariéře), čímž srovnal na 2-2, až komentátoři litovali, že je trochu škoda, že následovala 15minutová pauza, protože prý hrozí, že Higgins ztratí své tempo.
V pátém framu potopil Mark Selby spíš nedopatřením hned po Higginsově rozstřelu červenou do horního levého rohu – odrazila se totiž od krátkého mantinelu, přeběhla celou délku stolu a pak jen tak tak přepadla do horní kapsy :o), uhrál ale jen 16 bodů a pak musel jít od stolu. John Higgins se dostal do hry parádně potopenou dlouhou červenou z ne příliš povedené jistoty a uhrál 63bodový náběh, než nepotopil červenou. WSCH 2017-11Na stole zůstaly poměrně rovnoměrně rozmístěné tři těžké červené těsně u dlouhého mantinelu (jedna dole, jedna uprostřed a jedna v horní části stolu), Mark Selby ale začal dobře a zvládl i jednu těžkou červenou, ale tu v horní části stolu musel odehrávat přes hrabičky a potvůrka se mu vyklepla z kapsy a zůstala pěkně nachystaná k potopení na střed pro Higginse. Ten ale potřeboval na vítězství obě červené, a tak opět nastala jistotová přetahovaná, jenže Selbymu se pořád lepila smůla na paty, a jakmile nechal protihráči na stole jednoduchou červenou, ze které mohl pokračovat, nebylo co řešit – Higgins se dostal do vedení 2-3. Šestý frame Selbymu opět moc nepřál, začalo to faulem v úvodu za potopenou bílou, když přelízl červenou moc velkou silou, a pak to pokračovalo marným pokusem o potopení červené z jistoty přes celý stůl, kdy se mu bílá koule stočila a o červenou ani neštrejchla, chudák Selby z toho byl dost překvapený a dokonce mu uniklo ztrápené: "Wow." a podle komentátorů se díval nahoru, jako by říkal: "Panebože, co mi to děláš?" :o). Higgins později využil šance a potápěl koule až přes frameball směrem k dalšímu vyhranému framu a stavu 2-4 s 95bodovým náběhem za celý dohraný stůl.
Selby naštěstí neztrácel naději a i v následujícím sedmém framu šel překvapivě brzy do útoku a s jedním přerušením kvůli nepotopené červené se propracoval až k frameballové červené, tu ale bohužel nepotopil a třebaže se při odchodu od stolu usmíval tomu, jak moc se mu nedaří, komentátoři si neodpustili poznámku, že by mu to ještě mohlo být hodně líto, protože Higginsovi se ne nadarmo říká Čaroděj z Wishaw, umí totiž prý krást framy, což pak i předvedl – nejdřív potopil žlutou, která se mu sice hodněkrát zaklepala mezi čelistmi než konečně spadla a Higgins si mohl hezky s nafouklými tvářemi oddychnout (až se tomu zasmálo i publikum :o) a potom pokračoval až k poslední černé, která rozhodla o jeho vítězství ve framu a vedení 2-5. Poslední frame první části zápasu nakonec taky vyhrál John Higgins, přestože Selby bojoval jako lev a zvládl například neuvěřitelný strk z Higginsovy skvělé jistoty, kdy byla bílá schovaná za hnědou a červená na opačném konci stolu a Selby na ni ani neviděl a přesto ji zvládl trefit a ještě i potopit a k tomu si slušně nahrát na černou, se kterou musel kombinovat, aby měl šanci ve framu vyhrát, no ale nakonec mu to bylo houby platné a Higgins vedl 6-2, přičemž vyhrál už pět framů v řadě :o(. Komentátoři spekulovali, že se u Selbyho může projevovat únava, protože byl až doteď hodně suverénní, ale přeci jen hrál od pondělka každý den a semifinálový zápas s Dingem Junhui ho prý určitě stál hodně sil, taky nezapomněli dodat, že oba s Higginsem patří k chytrým hráčům, kteří si nahrávají bílou tak, aby šla hrát více způsoby (jakože si nahrávají na víc koulí, když mají tu možnost), a i jejich jistoty mají zpravidla nějaký hlubší smysl, že třeba odsunutím koule někam ke straně komplikují pro soupeře situaci na stole do budoucna apod. Každopádně já osobně jsem měla z té první části zápasu poměrně nepříjemný pocit, protože to vypadalo, že je John Higgins letos vážně odhodlaný a prostě si přišel pro titul mistra světa :o(
Večerní session jsem neviděla (vymohla jsem si raději sledování až samotného závěru v pondělí večer :o), takže jsem navázala až v pondělí od tří hodin odpoledne třetí částí zápasu, která začínala za stavu 7-10 ve prospěch Higginse. Podle komentátorů prý Selby vyhrál poslední tři framy a před začátkem dokonce dali záznam onoho závěrečného 17. framu, kdy už Higgins dost ztrácel nervy a vztekal se, když se mu nepovedl strk, komentátoři při té příležitosti vzpomínali na rozhovor s Ronniem O'Sullivanem, který prý po zápase se Selbym říkal, že ačkoli vedete 10-7, WSCH 2017-10pořád můžete mít pocit, že prohráváte :o). Ve framu číslo osmnáct sice Selby při úvodních jistotách chyboval, ale nebyl v tom sám, navíc si hráči vzájemným jistotovým taktizováním hodně rozrochali stůl, takže měli jen několikabodové náběhy. Nakonec se jako první víc rozjel Mark Selby po Higginsově nepovedeném pokusu o potápění, a přestože ho čekaly jen samé těžké strky, přálo mu i štěstí (např. růžová mu přepadla do kapsy opravdu jen díky klice, původně to vypadalo, že bude mimo, ale doklepala se do kapsy a přepadla :o), pak si ale pro pokračování musel porozstřelit červený shluk u černé, což nakonec udělal trochu překvapivě v rámci strku do jistoty, až jsem si říkala, že je celkem risk, takhle potenciálně zjednodušovat stůl soupeři, ale naštěstí to bylo v pořádku a John Higgins dokonce nejen že neútočil, ale ze Selbyho jistoty měl i faul, protože místo červené trefil první jednu z barevných koulí, ve výsledku se tak Selby s několika peripetiemi propracoval přes frameballovou černou do kombinace s červenou a pojistil si to i pár dalšími potopeními, čímž snížil na 10-8.
V devatenáctém framu potápěl první John Higgins po Selbyho nedotažené jistotě, ze které bylo vidět na červenou, ale následující černou, z níž se pokoušel o rozstřel balíku, už nepotopil a ke stolu šel Selby, který byl úspěšnější, nejen že červenou potopil, ale po následující modré do kombinace se mu zdařil i rozstřel červených pro pokračování. Stůl byl ale opět hodně rozházený a téměř všechny koule byly v horní části stolu, takže se je Selby snažil aspoň trochu uklízet zpátky na body, kombinoval červené se zelenou a žlutou, výjimečně s modrou koulí, a tak nasbíral náběh jen přes 30 bodů a pak šel raději do jistoty (vedl o 51 bodů a na stole zbývalo 52 bodů), načež pak John Higgins potopil červenou, ale barevnou do kombinace už nepotopil a tím pádem frame skončil ve prospěch Selbyho 10-9. Ve framu číslo dvacet potápěl jako první Higgins pěknou dlouhou červenou přes celý stůl dokonce i s dobrou přihrávkou na černou, pak mu ale opět úplně nevyšel rozstřel balíku a bílá mu zůstala uprostřed shluku červených, ale pěkně se opravil, nicméně 29 bodech musel jít stejně do jistoty a Selbymu se pak povedlo moc pěkně schovat bílou za žlutou kouli, za což ho Higgins pochválil poklepáním tága o stůl a následně i "odměnil" svým faul and miss, kdy potopil bílou :o). Situace se pak samozřejmě vracela a Higgins dopadl úplně stejně, jen mu bílá ještě nejdřív ťukla do hnědé, než spadla do kapsy, napotřetí padla bílá do kapsy hladce bez kolizí a trefit červenou se Higginsovi podařilo až napočtvrté, čímž Selby nasbíral 12 bodů de facto bez námahy :o). Skotský hráč se nicméně ke stolu ještě dostal a nabídnutou šanci od Selbyho využil naplno, dohrál stůl dočista a Irčanovi (jak mu občas říkali komentátoři :o) frame ukradl.
Jednadvacátý frame začal nadějně pro Selbyho, který se dostal do hry potopením červené přes kombinaci, tzn. prostřednictvím jiné červené (taková menší řetězová reakce :o), což bylo vážně efektní, hrál to tak trochu i do jistoty, takže pak musel kombinovat s hnědou, ale zvládl to a povedl se mu potom i hezký rozstřel balíku červených z modré koule (černá se mu sice odrazila a skončila tak mimo hru u mantinelu, ale ničemu to nevadilo), po 32 bodech nicméně musel jít raději do jistoty a pak si s Higginsem opět celý stůl solidně rozvrtali :o(. Jinak zajímavá mi přišla jedna z Higginsových jistot, kdy schoval bílou kouli těsně před kapsu, proti Selbymu mu to ale nebylo nic platné, protože ten klidně jednu z dvojice posledních červených dole na krátkém mantinelu potopil, a třebaže tam pak hůř hledal pokračování, poradil si a nakonec po poměrně lítém boji doslova o každou kouli potopil i žlutou, po ní zelenou, hnědou i frameballovou modrou, kterou pojistil ještě růžovou a frame vyhrál, čímž dotáhl Higginse na rozdíl jednoho framu 11-10 (třetí session tak před patnáctiminutovou přestávkou vyhrával 3-1). Mimochodem kvůli tomuhle Marka Selbyho obdivuju, že je takový chameleon – nevadí mu hrát rychlé útočné framy ani takovéhle rozvleklé a plné taktizování a jistot (až to občas připomíná šachy se všemi těmi odhady a předvídáním dalších tahů :o)
Ve 22. framu nasbíral John Higgins jen 15 bodů a pak se o slovo po delší jistotové přetahované přihlásil Mark Selby, který začal stůl "uklízet" – při potápění žluté do kombinace k první červené si hezky osvobodil i růžovou kouli, která byla v obklíčení dvou červených, při dalším strku si pak moc pěkně porozrazil shluk červených, na závěr mu ale zůstala trojice červených u dlouhého mantinelu a vzhledem k tomu, že vedl o 47 bodů a na stole jich zbývalo ještě 51, musel některou z nich potopit, což se mu skvěle podařilo, následující černá do kombinace mu ale zůstala na stole a po 67bodovém náběhu musel hru přerušit. Po Higginsově jistotě však Selby potopil ještě další červenou a následující barevnou už ne, ale nevadilo to, protože John Higgins už své štěstí ke stolu zkoušet nešel a frame tak připadl Selbymu, který srovnal na 11-11. V třiadvacátém framu útočil Selby hned po Higginsově rozstřelu, kdy mu zůstala jedna červená nabídnutá doleva, kombinoval pěkně s černou, ale po 24 bodech to musel zahrát raději do jistoty, načež Higgins neúspěšně útočil červenou na střed a dal tak Selbymu další příležitost, kterou využil a uhrál z toho 58bodový náběh, kterým ve framu zvítězil a dostal se do vedení 11-12 :o). V posledním framu třetí části zápasu přišly po rozstřelu na řadu moc pěkné jistoty i úniky z nich, Higgins si dokonce za jeden takový vysloužil od Selbyho i pochvalu poklepáním tága o stůl, přičemž jako první pak potápěl právě Selby WSCH 2017-12po Higginsově neúspěšném pokusu o potopení červené do pravého dolního rohu a svého soupeře už zpátky ke stolu nepustil, vyhrál 72bodovým náběhem a do závěrečné večerní části odcházel s vedením 13-11 :o)
No a v pondělí na prvního máje večer se u rebarborových ve sledování snookeru pokračovalo, resp. já jsem koukala a zbytek osazenstva, protože je to nezajímá, různě pobíhal po bytě a dělal spoustu jiných činností (aneb byli díky mně produktivní :o). V pětadvacátém framu potápěl po pár jistotách první Selby, který útočil i přesto, že hrozilo nebezpečí, že by mu mohla bílá spadnout do středové kapsy, a byl z toho moc pěkný strk, navíc si tam našel i pokračování pro další hru, po 35 bodech pak ale skončil po potopení červené bez nahrávky na barevnou, takže šel do jistoty, která se mu nicméně moc nepovedla a na stole tak zůstala pěkná šance pro Higginse, ten ji využil, pokračoval pak přes těžkou růžovou, ale daleko se taky nepropracoval a po 22 bodech musel skončit jistotou, z níž čekala na Selbyho dlouhá červená přes celý stůl, kterou potopil a předváděl moc pěknou hru, po frameballové černé si zvolil raději snazší červenou pro potvrzení, což komentátoři glosovali s tím, že mu nejde o výši náběhu, ale o to vyhrát frame, a to se mu i povedlo a navýšil tak své vedení na 11-14 (komentátoři navíc doplnili mírně neveselou statistiku, že prý z posledních deseti framů jich Selby už devět vyhrál, a to Higgins v jednu chvíli vedl dokonce o šest framů, teď prohrával o tři :o(
Ve framu číslo šestadvacet útočil Mark Selby krátce po rozstřelu opět jedním ze svých superstrků přes celý stůl a ještě s přihrávkou na černou, nebál se toho a vůbec to nehrál s pojistkou k nízko bodovaným koulím, pak mu ale po potopené černé tak úplně nevyšel rozstřel balíku červených a šel radši do jistoty. Následně Selby útočil z celkem povedené jistoty od Higginse, perfektně trefil tempo a červenou potopil krásně na střed, přestože musela projít těsně kolem růžové, zase si zvolil těžší variantu z toho, co bylo na stole :o). Pak si ale hůř přihrál na modrou a byl moc napřímo, takže hrál raději žlutou, ale nepotopil ji a byla z toho šance pro Higginse. Tomu se po dvou potopených červených kombinovaných s černou celkem povedl i rozstřel balíku, ale situaci mu zkomplikoval kopanec při potápění červené, díky němuž ztratil pozici na černou a musel hrát jistotu přes žlutou kouli, která po Selbyho předchozím pokusu o potopení zůstala v dolní části stolu. Potom si nějakou dobu pinkali jistoty, Selby pak měl faul, když místo červené trefil první růžovou kouli a bílá se u ní zastavila, byl by z toho free ball, ale Higgins chtěl situaci vracet, podruhé Selby pro jistotu netrefil žádnou kouli a byl z toho faul and miss, ale protože na stole zůstala šance na potápění, John Higgins už nechtěl situaci vracet a šel radši hrát. Docela si poradil i s rozstřelem balíku červených, vrátil růžovou zpátky na bod, ale pak nepotopil červenou, hrál to moc silně a červená se mu z kapsy vyklepla. Higgins vedl o 45 bodů a na stole zbývaly poslední tři červené a 51 bodů, takže se Selby pokoušel útočit, ale červená se mu z kapsy taky vyklepla, při dalším pokusu, když Higginsovi při jistotě bílá přejela a na červenou bylo opět vidět, už ji Selby potopil, poslední červenou se mu ale nepovedlo vyrazit od mantinelu, jak si představoval, přesto se místo jistoty pokoušel útočit do levé horní kapsy, ale neúspěšně a červená pak zůstala připravená k potopení před kapsou pro Higginse, který ji ještě potvrdil několika barevnými z dohrávky a frame vyhrál, stav se tedy vrátil zpátky k dvouframovému rozdílu, a sice 12-14.
Sedmadvacátý frame si pak vzal pod taktovku Selby, který hrál od začátku hodně útočně a jakmile viděla na červenou povyjetou doleva, zkoušel to přes celý stůl a krásně potopil, přes žlutou pak pokračoval dál, předváděl moc pěknou hru a svého soupeře už ke stolu nepustil, stovka z toho sice nebyla, ale vyhraný frame ano :o). V 28. framu skončila po rozstřelu černá koule blízko pravé dolní kapsy, takže doprava nešlo moc potápět, ale pro úvodní jistotovou přehazovanou to vůbec nevadilo, Selby pak měl dokonce faul and miss za čtyři body, což nechal John Higgins samozřejmě vracet, ale podruhé už se Selby trefil a schoval bílou hezky za zelenou, i když to chvíli vypadalo, že mu možná bílá padne do středu :o). Po další menší výměně si Selby našel červenou k potopení a trefil pak i hodně těžkou růžovou na střed, zase hrál skvěle, nijak si to neulehčoval a zvládal i těžké strky, po 54 bodech však nepotopil těžkou červenou a následovala další jistotová mezihra, v rámci které pak měl Higgins taky faul and miss, když neťukl červenou a místo toho se bílá dotkla modré, než u ní zaparkovala, situace se samozřejmě vracela, WSCH 2017-13Higgins byl očividně hodně nervózní a kousal si i nehty, podruhé už červenou sice trefil, ale nechal Selbymu červenou nabídnutou k potopení a ten krásně dohrál dočista celý stůl a dostal se do vedení o čtyři framy 12-16. Jinak komentátorům neušlo ani to, že kamera zabrala v hledišti v Sheffieldu mezi lidmi i bubeníka z kapely Iron Maden :o)
V 29. framu se Selbymu naskytla příležitost krátce po rozstřelu, kdy se Higginsovi bílá koule dvakrát srazila s červenou, a když se chystal ke strku, hezky se na to šteloval (tak jakoby netrpělivě přešlapoval :o), kombinoval se zelenou a krásně potápěl i přes kombinaci, tzn. červenou o červenou, pak mu ale zbyla jediná červená a musel do rozstřelu balíku, který tak úplně nevyšel a bílá mu uvízla mezi červenými, po 34 bodech proto musel jít do jistoty. Jenže Higgins z toho potápěl na střed, skvěle trefil i červený frameball namáčknutý u žluté koule, ale na vítězství potřeboval ještě barevnou, což mu zkomplikovalo to, že pak sám sebe lehce zasnookeroval, nicméně žlutou nakonec potopil, pak i zelenou a hnědou až nechal na stole jen černou, posbíral náběh 88 bodů a snížil na 13-16. Podobně bohužel probíhal i následující třicátý frame, kde měl Selby krátce po rozstřelu faul and miss, situace se samozřejmě vracela a podruhé už to trefil a ještě z toho zahrál pěknou jistotu, ale po chvíli minul červenou zase, když ji chtěl jen štrejchnout, opět se vracelo, potom se Selbymu povedl tzv. čínský snooker, tzn. že bílá není schovaná za koulí, ale těsně před ní, což je taky těžké hrát, protože se musí odehrávat jakoby přes kouli. Jenže nakonec si Higgins vynutil Selbyho chybu – nechal mu červenou nabídnutou před kapsou a Selby hrál přes celý stůl podél mantinelu a minul, přičemž tam nechal šanci pro Higginse, ten ji hned využil a kombinoval dokonce s černou koulí (147 z toho nebyla, tu prý ještě ve finále mistrovství nikdy nikdo nezahrál :o), potom i s růžovou a modrou, ale ke stovkovému náběhu, prý třetímu v letošním finále (konkrétně 111 bodů) a dalšímu vyhranému framu se propracoval.
V 31. framu Higgins krátce po rozstřelu neúspěšně útočil, z čehož byla šance pro Selbyho, ten pak měl sice horší přihrávku na černé, a to si potřeboval porozstřelit balík červených, ale naštěstí tam našel poslední volnou červenou k opravě a pak už to zvládl :o). Zdá se, že se Selby musí dostat trochu pod tlak, většinou se totiž sebere, až když prohrává, to ho většinou nakopne ke skvělým výkonům, a když se pak rozehraje, je k nezastavení :o). Tady se nicméně po 46 bodech zasnookeroval za žlutou a musel jít do jistoty, pak potopil jakoby při rozstřelu balíku jednu červenou, ale následující černé se prý ani nedotkl, čemuž nechtěl moc věřit – chvíli tam s rozhodčím rokovali, jestli se teda bílá černé dotkla nebo ne, na záznamu z kamery to bylo taky sporné, z boku to vypadalo, že se dotkla a černá malinko popojela, ze shora se zdálo, že se nedotkly, rozhodčí proto trval na sedmibodovém faulu, protože dotek ze svého místa od stolu prostě neviděl. Selby z toho byl pak celkem špatný i u sebe v křesílku a upřímně řečeno ani já jsem ještě podobnou situaci při sledování zápasů neviděla. Každopádně John Higgins se tak dostal ke stolu a mohl potápět, nasbíral ale "jen" 43 bodů a pak na hodně těžké černé chyboval a nepotopil, ale pak měl ještě po menší výměně jistot možnost pokračovat, potopil poslední zbývající červenou na stole a pokračoval dál se žlutou, zelenou i nešikovně umístěnou hnědou v dolní části stolu kousek od mantinelu pod růžovou, na kterou si trochu hůř nahrál, ale stejně potopil a po ní frameballovou modrou, kterou ještě potvrdil růžovou, čímž vyhrál už třetí frame v řadě, podle komentátorů je prý Higgins po přestávce v kondici, koneckonců už stáhnul celkový rozdíl na 15-16. Jenže to už bylo půl jedenácté večer a mně už se slušně klížily oči, nemluvě o tom, že jsem druhý den ráno musela vstávat do práce, nicméně i v tomhle úsporném režimu jsem dostala geniální nápad, že zprovozním naše stařičké video a zbytek zápasu si prostě nahraju :o)
V úterý jsem to kvůli společenským závazkům nestihla, ale poctivě jsem se nepídila nikde na internetu po tom, jak to dopadlo, a ve středu odpoledne po práci jsem si skutečně neznalá výsledků (jinak by mě sledování záznamu asi ani nebavilo) pustila ze záznamu frame 32 :o). Tam hned v úvodu uvízli hráči v jistotové přetahované u balíku červených (vlastně si jen pinkali bílou od balíku a zpátky k němu), poměrně patová situace (oba měli dokonce na kontech shodný počet 8 bodů), takže se celkem snadno domluvili na přenastavení celého framu znovu od začátku :o). Selby pak zahrál hned po rozstřelu moc pěknou jistotu a WSCH 2017-14Higgins ho za ni pochválil poklepáním ruky, ve které momentálně držel křídu (takže jakoby pěstí), o stůl, krátce nato to však vypadalo na další patovou situaci jen s nulovými konty, ale Selby do toho poměrně rytířsky šel a vyhnal bílou kouli od balíku červených pryč, byť to nebyla úplně supr jistota, nicméně Higgins toho nijak nevyužil, žádný útok se nekonal a hráči zabředli zase do méně či více povedené jistotové přetahované. Potom se Selbymu dost nepovedla jistota, když se mu bílá při zpáteční cestě srazila s modrou a odhodila ji k mantinelu, Higgins se pak pokoušel útočit, ale kvůli svému bříšku se nemohl k odehrávání bílé přes roh stolu pořádně dostat a musel si dojít pro prodloužení k tágu, diváci i on sám se tomu smáli a žertoval (jen nevím, jestli Higgins nebo rozhodčí), že za to může příliš mnoho haggisu, což je skotské národní jídlo (to pro české diváky doplnili komentátoři, ale já jsem to věděla :o). Nakonec stejně nepotopil a naopak z jeho jistoty potápěl Mark Selby, byť to v jednu chvíli vypadalo, že možná spadne do středové kapsy i bílá, nestalo se tak a Selby mohl pokračovat přes žlutou dál, potom si přihrával na kombinace s růžovou a pak i s černou a dostal se tak nejen přes frameball, ale i přes stovku (konkrétně 131 bodů) a dohrál dočista celý stůl, čímž se vrátil do vedení o dva framy 15-17. Docela vtipné je, že jsem byla z toho přerušeného koukání (jakože večer a pak až ob den odpoledne ze záznamu) tak zblblá, že jsem si myslela, že už tím pádem vyhrál i celý turnaj a ještě jsem si říkala, že to je tedy vítězství ve velkém stylu, a jen mi bylo divné, že to komentátoři nechávají víceméně být a nijak nejásají, a až potom jsem si všimla, že vlastně hrají celkem na 35 framů a tudíž Selby potřebuje k vítězství ještě jeden frame :o)
Do třiatřicátého framu stejně jako do všech lichých rozstřeloval John Higgins, který prý podle komentátorů má pořád stejný styl, kdy mu vlevo vyjede červená, která je ne vždy krytá podle toho, kam dojede bílá. Selby ji zkoušel potopit, ale nepodařilo se mu to, Higgins mu pak schoval bílou do levé horní kapsy, ale Selby z toho potopil, jenže bílá se mu pak při návratu srazila s hnědou a ztratil tak pozici pro pokračování, tudíž zvolil raději jistotu za zelenou. Ta byla hodně dobrá a Higgins musel hrát o dva mantinely, z čehož byl nakonec faul, protože při odehrávání štrejchnul tágem zelenou kouli. Podle ukazatele z režie už John Higgins nepotopil žádnou koulí víc než 35 minut (doteď ve framu a předtím skoro celý frame, co vyhrál Selby), což mu určitě nepřidalo, nicméně Selby situaci nevracel a raději zahrál další jistotu. Jako by to režie svou statistickou perličkou přivolala, zkoušel Higgins potápět červenou véčkem na střed, ale neúspěšně, pak si zas vyměnili pár jistot, Selby dokonce Higginse za jednu z nich pochválil poklepáním tága o stůl, a když se z ní pak dostával, nechal mu na stole šanci na potopení červené vlevo na střed, Higginsovi vyšlo nejen potopení, ale i přihrávka, takže mohl pokračovat, po 19 bodech zahrál ale moc dlouhou bílou v přihrávce na červenou po potopené modré a musel jít do jistoty, bylo vidět, že je z toho hodně zklamaný, a nešťastně kroutil hlavou, ještě když si šel sednout. Nikomu z hráčů se tentokrát nechtělo moc útočit, oba raději vyčkávali, nicméně když Higgins zahrál horší jistotu (která teda ve výsledku mohla dopadnout ještě mnohem hůř, takže měl vlastně štěstí), vyždímal z toho Selby stejně maximum a červenou před kapsou potopil. Byl pak sice trochu delší v přihrávce, ale naštěstí tam měl vpravo u mantinelu modrou kouli, na které se hezky opravil a propracoval se k framballové a matchballové červené, kterou musel hrát s hrabičkami, což komentátoři glosovali slovy, že jestli byl někdy hráč nervózní, tak teď :o). A pak po asi vteřinové pauze komentátorka WSCH 2017-06Eva Poskočilová dodala: a tím nemyslíme Higginse, i když ten taky vypadá, že mu tečou nervy :o). Stovka z toho nakonec nebyla, protože černá po poslední potopené červené zůstala Selbymu na stole, ale i ten 75odový náběh byl moc pěkný, prý podle komentátorů slzy v očích na obou stranách :o). Mark pak hezky rozpřáhl ruce, aby mu jeho malá dcerka vběhla do náruče, objímal se i s manželkou Vicky, podle anglické komentátorky "family moment" :o)
Potom přišly na řadu rozhovory, kdy nejdřív zpovídali Johna Higginse – říkal, že je se sebou spokojený, protože hrál, jak nejlépe uměl, ale že zkrátka vyhrál ten lepší :o). Selby pak Higginse v rozhovoru taky chválil, že je to skvělý chlapík (great guy) u stolu i mimo něj, a pak taky bylo moc hezké, když se ho ptali, co ho přimělo se vzchopit, když prohrával, a on odpověděl, že si řekl, že možná prohraje, ale že chce aspoň prohrát jako bojovník :o). Mark Selby si za své vítězství odnesl šek na 375 tisíc liber (za tuhle sezónu si prý podle komentátorů přišel už bezmála na milion :o), obhájil tak svůj loňský titul a za poslední čtyři roky se stal světovým šampionem už potřetí (jen v roce 2015 prý vypadl v druhém kole s Anthony McGillem), což podle komentátorů začíná nápadně připomínat kariéru Stevena Davise nebo Stephena Hendryho :o). Další vtipná věc je, že mi vždycky připadá hrozně zvláštní, když takhle po skončení zápasu hráči promluví, člověk je zná víceméně jen od snookerového stolu, kde celou dobu mlčí, a prostě mi přijde, že se k nim pak ten jejich hlas nějak nehodí – mám to takhle i u Ronnieho O'Sullivana, Judda Trumpa a Selby není výjimkou, jen jsem si letos bůhvíproč poprvé všimla, že má asi trochu sykavky :o). Po rozhovorech následovalo samozřejmě focení s trofejí, přičemž letošní ročník byl zvláštní i v tom, že se jednalo už o 40. ročník mistrovství v Sheffieldu. Byla jsem moc ráda, že jsem si nechala zbytek zápasu jako překvapení a zkoukla jsem takhle pěkně celé framy i s českým komentářem a závěrečnými "tanečky" kolem poháru, to bylo moc fajn :o)
Jinak závěrem se moc omlouvám za obludně dlouhý článek a děkuji všem, kteří skutečně dočetli až sem – zasloužíte si minimálně metál :o). Dále slavnostně slibuji a přísahám, že příště už budu z mistrovství světa opravdu psát články průběžně, aby to krom přehnané délky nebylo i s takovým zpožděním (navíc mě pak psaní takových litanií už ani tolik nebaví, jako by mohly jakési průběžné "reportáže", kdy bych se s vámi dělila o svoji bezprostřední radost a tak :o). I když tentokrát je to možná i tím, že mám poslední dobou jakousi menší psací krizi, a třebaže materiálu mám habaděj, nějak nevydržím na místě, v klidu si sednout a sesumírovat nějaký souvislý text, neb se mi myšlenky toulají všude možně, ale o tom snad až někdy příště :o(. Prozatím snookeru zdar! Vaše rebarbora :o)

WSCH 2017-15

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Snookerové mistrovství světa 2017 tlapka 18. 05. 2017 - 21:37
RE(2x): Snookerové mistrovství světa 2017 rebarbora 21. 05. 2017 - 11:38