Jak chytrý je váš chytrý telefon?

18. květen 2017 | 14.13 |
Ten můj asi moc ne :o(. Vím, že člověk nemůže od přístroje za korunu čekat bůhvíjaké zázraky, ale i tak, normálně (ne jako bonus k tarifu) se totiž podle webu prodává za nějakých tři a půl tisíce, a to si pište, že dát za něj tyhle prachy, omlátím ho výrobci o hlavu (i když je pravda, že kdybych si normálně kupovala dotykový telefon, určitě bych nesáhla po značce Vodafone :o). Každopádně abych zachovala časovou kontinuitu, doplním, že ano, nakonec jsem dotykáč znovu vytáhla z krabice (hlavně kvůli stupňující se nezbytnosti WhatsAppu, který se ukázal být téměř výhradním komunikačním prostředkem s některými lidmi, se kterými prostě chci zůstat v kontaktu) a nějak se prokousala (rozuměj: vymyslela jsem si) přihlášením na Google a bůhví kde ještě a tudíž tu mrchu zprovoznila.
A co že mi to tak strašně vadí? Začněme například takovou jednoduchou věcí, jako je budík. Ať se snažím sebevíc, jakmile telefon na noc vypnu (což já prostě dělám a dělat budu, neb se mi se zapnutým mobilem u hlavy špatně spí – asi jsem citlivější jedinec, nevím), ráno budík ani nepípne :o(. Zkoušela jsem to vyřešit i stažením nějaké jiné budíkové aplikace, ale taky ani ťuk :o(. Takže momentálně mě ráno stále budí moje stará dobrá Nokia, na kterou je spoleh a která funguje navzdory vykuchané SIM kartě (až mám kvůli tomu nemalé výčitky svědomí, že takhle ždímám "zmrzačený" přístroj :o( – to jsou ty moje citové vazby k věcem, které používám a jsem s nimi spokojená :o). Do budoucna bych to samozřejmě chtěla nějak rozlousknout, ale teď si dávám pauzu a sbírám ledový klid – ano, dotykový mobil je pořád solidně těžká zkouška pro mé nervy :o)
Dalším problémem je kalendář – nejen že se mi nelíbí jeho vzezření (mám klasický Google kalendář, ale ony i ty ostatní stáhnutelné aplikace vypadají de facto stejně) a fakt, že si u každé události vymýšlí modré z nebe a chce vědět i takové detaily jako kde, s kým, co, proč a jak, na to bych si koneckonců možná i zvykla a časem otupěla (nebo prostě nevyplnila), ale nejhorší je, že není schopný zobrazit mi seznam událostí WhatsApppro ten daný den na hlavní obrazovce pod hodinami, jak jsem byla zvyklá u Nokie (člověk tak kdykoli oživil displej, okamžitě viděl, co důležitého ho ten den čeká). Jako ano, můžu si nastavit připomenutí, ale to blimbne jen jednou, a pokud zrovna nejsem u telefonu, může se klidně stát, že prošvihnu zubaře nebo nějakou jinou schůzku, resp.

že na ni nezvládnu včas vyrazit, a točí mě to hlavně proto, že když to tak mistrně a bez problémů zvládl telefon před deseti lety, proč to ten současný "chytrý" neumí? Tomu říkáte pokrok? Mám pak pokaždé chuť vrhnout se do programování androidích aplikací a tenhle nedostatek napravit :o)

Jinak úskalím u mého modelu Vodafone Turbo 7 je i vyzváněcí melodie. Když už si mám totiž nějaký telefon osvojit, chci si ho tzv. personalizovat, a vyzváněcí melodie je jedním z prvních cílů už od dob, co se mobilní telefony naučily přehrávat mp3 :o). Jenže s chytrým Vodafonem jsem narazila i v tomhle bodě, neb jaksi při volbě vyzvánění nikde nenabízí možnost vyhledat a zvolit si písničku z paměťové karty, ale musíte si zvolit některé z přednastavených a relativně primitivních bimbání (takže žádný pěkný kytarový riff se nekoná :o(. Všichni mi sice tvrdí, že by to mělo určitě nějak jít, ale já na to ještě nepřišla (popravdě jsem to zkoušela hledat jen párkrát a pak mi vždycky došla trpělivost – možná se tomu zkusím zase podívat na kloub teď o víkendu :o). Každopádně mám i problém s tím slyšet zvonící telefon, když jsem venku (možná je to tou melodií, ale nejsem si jistá), a to ho mám zesílený na maximum (takže mi pak zase příchozí SMSky cinkají v kanclu nepříjemně nahlas :o( a pro jistotu i zapnuté vibrace (ty mě někdy zachraňovaly i u Nokie, že když už jsem ve větším hluku telefon neslyšela, vibrující kabelka mě na hovor spolehlivě upozornila :o), ale mám pocit, že i ty jsou na tak velký telefon nějak slabé nebo možná nevibruje vůbec (viz předchozí problémy s budíkem, kdy všechno je nastaveno správně tak, jak má, a daná věc stejně v reálu nefunguje :o(, zkrátka a dobře nastavení zvukových projevů je u tohohle telefonu nekomfortní a problematické a to, že jsem poslední dobou zmeškala během polední pauzy několik hovorů, mi přivodilo nejeden zbytečný stres :o(
Jo a když už jsme u toho zvuku, nesmím zapomenout ani na hudební přehrávač. Trochu mě překvapilo, že telefon v základním vybavení žádný, který by nevyžadoval připojení na internet a neužíral data, neměl. Vyřešila jsem to stažením Music Playeru (podle recenzí vypadal celkem dobře :o), ale zatím jsem ho vlastně v ostrém provozu ještě nevyzkoušela, neb si pořád totiž nějak nemůžu zvyknout na to, jak je tenhle nový telefon obrovský a nějak jsem si zatím nenašla pohodlný způsob, jak hudbu v MHD poslouchat – v ruce se mi to pádlo držet nechce a navíc mi to přijde značně nepraktické potom při vystupování nebo tak, většinou totiž kromě kabelky táhnu ještě i nějakou další tašku s nákupem nebo krabičkami s obídkem apod., takže kam s ním? Máte na to někdo nějaký grif?
A nedávno mě dodělal i internetový prohlížeč, kdy jsem se potřebovala podívat na webové stránky Chytrého kvízu, ale telefon mi tvrdil, že se mu tam nezdá něco s certifikáty a zabezpečením, což jsem mu nebrala, ale ta potvora mě prostě ne a nepustila dál, ani kdybych se rozkrájela :o(. Jako já vím, že teoreticky z bezpečnostního hlediska dobrý, ale co když na ten web fakt potřebuju a vím, že je v pořádku? Plants vs ZombiesNa počítači prostě odkliknete, že jste s případným nebezpečím srozuměni, ale co tady? Upřímně řečeno mě to trochu (trochu víc) rozčílilo a byla jsem zase ve velké pokušení mrštit tím telefonem o zeď :o(. A docela fuška bylo v neděli i odesílání mailu s přílohou, ale asi na pátý nebo šestý pokus se mi povedlo ji tam přilípnout, aniž by mi celý prohlížeč spadl, takže jupí :o)
Ale abych nebyla jen negativní (a tenhle článek nevyzněl vyloženě zaujatě :o), přece jen se mi něco na chytrém dotykáči zalíbilo. Je to rozhodně onen zmiňovaný WhatsApp, protože díky němu můžeme sáhodlouze "drbat" i s kamarádkami, se kterými se běžně stíháme vídat tak jednou do měsíce, a navíc nám to nelikviduje kredit, selfie cvoci přes něj můžou posílat fotky jednu za druhou (já osobně jsem ještě na chuť foťáku v mobilu nepřišla :o( a rozhodně není nad zábavné podvečerní chaty, ze začátku ještě zpestřené o moje překlepy nebo neopravené přepisy od chytrého našeptávače či o postřehy ohledně smajlíků a jejich množství :o). Dalším, co mi v telefonu funguje bez problémů (samozřejmě po jejich vyhledání a stažení z Google obchodu) a co se mi líbí, jsou hry. I když nevím, jestli to má zrovna pozitivní vliv na můj život, protože už je to docela dlouho, co mě chytla nějaká hra natolik, aby se dalo mluvit o lehké závislosti, a tady mám hned několik adeptů (Jewels 2017 a Plants vs. Zombies teď vedou nejvíc :o), takže pak když mám chvilku volna, mám místo po knize tendenci sáhnout po mobilu a pařit hry :o(
A musím se taky pochválit (páč jsem za to na sebe náležitě hrdá), že jsem zvládla přechod k jinému operátorovi s dobíjecím kreditem (tedy bez paušálu – ten já nerada a ještě nevynalezli takový, který bych opravdu využila, aniž bych platila zbytečně stovky korun za volné minuty a podobné zbytečnosti :o) a internetem, přičemž se mi povedlo zachovat stejně číslo :o). Chvíli jsem si sice pohrávala s myšlenkou změnit s telefonem i svoje číslo, jakože fakt nový začátek se vším všudy (navíc bych se tak zbavila některých otravných lidí, kteří mě znají, jen když něco potřebují, tzn. tak maximálně jednou do roka :o(, ale pak jsem si řekla, že mi to za ty komplikace nestojí (musela bych hlásit nové číslo v bance, u doktorů a bůhví kde ještě) a svoje staré dobré číslo s krásnou předvolbou s nulou uprostřed si prostě nechám, protože k němu už za ty roky mám citovou vazbu a navíc se mi dobře pamatuje a vůbec :o). Takže toliko další telefonní zpravodajství, až se zase nahromadí nějaké zajímavosti, co mi zvedají tlak, přijdu s pokračováním :o)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak chytrý je váš chytrý telefon? zlomenymec 18. 05. 2017 - 19:58
RE(2x): Jak chytrý je váš chytrý telefon? rebarbora 21. 05. 2017 - 11:42
RE: Jak chytrý je váš chytrý telefon? atraktivnistrasilka 18. 05. 2017 - 22:07
RE(2x): Jak chytrý je váš chytrý telefon? rebarbora 21. 05. 2017 - 11:48
RE: Jak chytrý je váš chytrý telefon? myfantasyworld 19. 05. 2017 - 07:53
RE(2x): Jak chytrý je váš chytrý telefon? rebarbora 21. 05. 2017 - 11:50
RE: Jak chytrý je váš chytrý telefon? tlapka 19. 05. 2017 - 18:46
RE(2x): Jak chytrý je váš chytrý telefon? rebarbora 21. 05. 2017 - 11:56
RE: Jak chytrý je váš chytrý telefon? brutally-honest 19. 05. 2017 - 20:27
RE(2x): Jak chytrý je váš chytrý telefon? rebarbora 21. 05. 2017 - 12:00
RE: Jak chytrý je váš chytrý telefon? damn-girl 20. 05. 2017 - 22:29
RE(2x): Jak chytrý je váš chytrý telefon? rebarbora 21. 05. 2017 - 12:08
RE(2x): Jak chytrý je váš chytrý telefon? mainer 16. 06. 2017 - 05:30
RE(3x): Jak chytrý je váš chytrý telefon? rebarbora 19. 06. 2017 - 20:48
RE(4x): Jak chytrý je váš chytrý telefon? zlomenymec 19. 06. 2017 - 20:50
RE(5x): Jak chytrý je váš chytrý telefon? tlapka 19. 06. 2017 - 21:25
RE(6x): Jak chytrý je váš chytrý telefon? rebarbora 20. 06. 2017 - 16:48
RE(6x): Jak chytrý je váš chytrý telefon? zlomenymec 20. 06. 2017 - 18:03
RE: Jak chytrý je váš chytrý telefon? boudicca 20. 05. 2017 - 23:25
RE(2x): Jak chytrý je váš chytrý telefon? rebarbora 21. 05. 2017 - 12:15