Výstava Zvěrokruhy – dvanáct znamení v běhu času

29. květen 2017 | 18.49 |
Když jsem na webových stránkách o dění v našem městě objevila informaci o další výstavě v prostorách naší zdejší hvězdárny, dala jsem si ji na svůj pomyslný seznam toho, co by mohlo být zajímavé, a když bylo ve středu 10. května tak krásně slunečno, zpestřila jsem si dlouhý den v kanceláři alespoň touhle výpravou v obědové pauze :o). Sice jsem přešvihla povolených 30 minut, ale vycházka spojená ještě i s nějakým tím pokoukáním po městě v okolí věže Železná panna byla tuze příjemná :o)

Zvěrokruhy 34  Zvěrokruhy 32

Zvěrokruhy 33  Zvěrokruhy 31

Zvěrokruhy 11  Zvěrokruhy 10

Pokud jde o dojmy, musím se přiznat, že výstava Kleťský zvířetník se mi líbila mnohem víc, neb měla úžasně bezprostřední punc něčeho osobního, a nejspíš jsem toho od výstavy "Zvěrokruhy: dvanáct znamení v běhu času aneb výběr z vyobrazení souhvězdí/znamení zvěrokruhu od doby Karla IV. do dneška" čekala i trochu víc, třeba že se dozvím něco nového a zajímavého z historie znamení zvěrokruhu, ale stejně nelituju, že jsem se zašla na hvězdárnu mrknout, protože minimálně ty historické předměty – globus, vyřezávaný ciferník hodin i takové to udělátko dole (prý zvané tellurium a jedná se o trojrozměrný model Slunce, Země a Měsíce sloužící k vysvětlení a názornému ukázání jevů jako je den a noc, střídání ročních období apod., přičemž nejzajímavější je na něm fakt, že Slunce na těchhle modelech opravdu svítí; v tomto případě byla zdrojem světla ona lampa s kahanem a zrcátkem :o) – byly moc pěkné.

Zvěrokruhy 02  Zvěrokruhy 01

Zvěrokruhy 08  Zvěrokruhy 06


12 ZNAMENĺ ZVĚROKRUHU zůstává součástí evropské kultury, ač valná většina z nás dávno striktně nevěří na astrologické předpovědi. Ať už v jazyce "být s něčím na štíru", na zábavných stránkách bulvárních magazínů i seriózního denního tisku či v klenotnictvích. Dárek malému zrozenečkovi do kolébky v podobě přívěsku s jeho znamením je stále oblíben a pracovníci hvězdáren jsou stále dotazováni na správné zařazení do konkrétního znamení, zejména u hraničních dat kolem 21. dne každého měsíce. Přitažlivá zůstává též typologie osobností podle jednotlivých znamení. Snad každý zná nějakého toho paličatého Berana, houževnatého Býka, vladařského Lva, váhavého Raka, či ohnivého Střelce. Je to hra, tradice, vzpomínka na minulost, závan tajemna a trocha údivu i pokory před nekonečným nebem plným hvězd.

Zvěrokruhy 18  Zvěrokruhy 35

Zvěrokruhy 04  Zvěrokruhy 05

Pokud jde o popisy jednotlivých znamení zvěrokruhu, nepřišlo mi na nich nic objevného, byť mělo jít o charakteristiku středověkou a současnou, ale zas tam bylo alespoň hodně obrázků s nejrůznějšími podobami jejich vyobrazení :o)

Zvěrokruhy 12  Zvěrokruhy 20

Zvěrokruhy 13  Zvěrokruhy 14  Zvěrokruhy 17

Zvěrokruhy 16  Zvěrokruhy 15

Zvěrokruhy 21  Zvěrokruhy 19

Naopak poměrně dost zajímavá byla tentokrát doplňková "plotová" výstava, kde bylo několik panelů se zajímavostmi z historie astrologie i astronomie (přeci jen počátky obou těchto disciplín byly společné), obrázky různých historických hvězdných map, rožmberského astrolábu (který je teď prý uložen v muzeu dějin vědy na univerzitě v Oxfordu :o( apod. V druhé části plotu jsou pak panely věnovány jakési podvýstavě s názvem "České Budějovice na hvězdné obloze", kde jsou vypsány planetky objevené kleťskou observatoří a pojmenované podle významných osobností z budějovické historie, příp. podle jejich patronů (viz třeba Auratian :o).

Zvěrokruhy 23  Zvěrokruhy 24

Zvěrokruhy 25  Zvěrokruhy 27  Zvěrokruhy 29

Zvěrokruhy 26  Zvěrokruhy 28

Zvěrokruhy 30

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší